مدرسه خیریه ولیعصر کاشان

مدرسه خیریه ولیعصر کاشان

مدرسه خیریه ولیعصر کاشان


موقعیت: کاشان

سال: 1398

طراحان: شهاب میرزاییان/ الهام ابراهیمی

کاشان شهر عجیبی است با این‌که کوچک است اما قدمت به درازای تاریخ دارد و همه چیز در آن پیدا می‌شود. از تپه باستانی و بناهای قدیمی مانند حمام و مسجد گرفته تا خانه‌هایی اعیانی با معماری‌های زیباکاشان شهری تاریخی است که مرکز شهرستان است و بخشی از استان اصفهان محسوب می‌شود که مهد تمدن و فرهنگ سنتی ایران است. این شهر دارای بیش از هفت هزار سال قدمت شهرنشینی و یکی از زیباترین شهرهای ایران است.

کاشان همانند دیگر شهرهای قدیمی ایران معماری سنتی شهری‌اش را تا اوایل قرن بیستم حفظ کرده بود، این چینش سنتی که در دوره‌های سلجوقی وصفوی شکل گرفته بود و تا دوران قاجار ادامه یافته بود، در دورهٔ پهلوی و به ویژه نیمه دوم قرن بیستم به شدت تغییر یافت.اما همچنان خانه های تاریخی کاشان و سایر آثار به جا مانده از دوران مختلف ، کاشان را به یکی از مهم ترین شهرهای تاریخی ایران تبدیل کرده است. مسجد مدرسه آقابزرگ و خانه های کاشان ، نمونه های بی نظیر معماری سنتی ایران هستند.

در طراحی مدرسه ولی عصر ، الگوهای فضایی معماری ایران مورد بازخوانی قرار گرفته است. حیاط بزرگ متعارف در مدارس معمولی به حیاط های متعدد داخلی تقسیم شده است. با توجه به اقلیم شهر کاشان، این حیاط های متعدد داخلی ، سبب ایجاد خرده اقلیم در مدرسه می شوند. طراحی مدرسه براساس موقعیت این حیاط ها و فضاهای خالی شکل گرفته اند. معماری مدرسه بر اساس نحوه توده گذاری کاربری ها و فعالیت ها اطراف حیاط ها شکل گرفته است. معماری مدرسه بر اساس ویژگی درونگرای معماری کویری ایران شکل گرفته است. همچنین بر اساس سن دختران شش کلاس ، سه دوره شش کلاس ابتدایی، مختلف پیرامون سه حیاط چیدمان شده اند و مابقی حیاط ها به فعالیت های کارگاهی و ورزشی اختصاص یافته است.

معماری مدرسه ولیعصر در جهت دور شدن از فضاهای کلیشه ای مدارس متعارف و ایجاد الگویی در طراحی مدرسه است.

نام و نام خانوادگی
ایمیل
نظر
500 کاراکتر

توجه: جهت جواب دادن به نظرات کاربران، ایتدا روی آیکون کلیک و بعد اقدام به ثبت نظر نمایید

نگار

نگار (مهمان)

27 ماه پیش

سلام. قراره در شهر کاشان ساخته شه؟


الهام ابراهیمی

الهام ابراهیمی (مدیر)

23 ماه پیش

بله

جواب